Jak obliczyć akcyzę

Jak obliczyć akcyzę za samochód?

Kupno auta zagranicą i wprowadzenie go do obrotu w Polsce wiąże się z tym, że trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z daninami na rzecz Skarbu Państwa. Jest to kilka opłat, z których jedna jest obligatoryjna do tego aby legalnie poruszać się do polskich drogach.

Wartość auta do akcyzy

Aby zarejestrować auto w Polsce, należy opłacić podatek akcyzowy. Jest to danina, którą najczęściej kojarzy się z alkoholem czy wyrobami tytoniowymi. Jednakże ten bezpośredni podatek nałożony jest również na inne produkty. Co ciekawe odkąd Rzeczpospolita jest w Unii Europejskiej, podlegamy wspólnemu prawu akcyzowemu, które ustalane jest przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Ustalenia te dotyczą tylko wyżej wspomnianego alkoholu, papierosów ale też paliw kopalnych oraz opłat za energię. Kraje członkowskie mogą samodzielnie decydować o tym, jak wysoka będzie akcyza na towary takie jak elektroniczne papierosy, wkłady do nich i oczywiście omawiane w tym przypadku pojazdy.

Warto pamiętać o tym, że koszt sprowadzenia motocykla z USA to również wszelkie opłaty związane z przewiezieniem pojazdu, a także zarejestrowaniem go. 

W przypadku aut należy być przygotowanym na to, że trzeba będzie zapłacić akcyzę. Jest ona obligatoryjna do zarejestrowania pojazdu w Polsce. Bez potwierdzenia dokonania opłaty, niemożliwe jest otrzymanie dowodu rejestracyjnego. Warto pamiętać o tym, że na wniesienie tej opłaty ma się tylko 30 dni. Po tym terminie należy być przygotowanym, na to że poniesie się karę pieniężną.

Obliczanie akcyzy należy zacząć od przewalutowania ceny zakupu pojazdu takiego jak auto czy motocykl na złotówki, dopiero potem można przejść do obliczania wartości końcowej. Najlepszym sposobem na uzyskanie informacji o kursach walut, jest skorzystanie ze strony internetowej Narodowego Banku Polskiego, gdzie znaleźć można kursy walut nawet dla konkretnego dnia w roku. 

Wartość auta do akcyzy, która jest już w złotówkach może zostać bardzo prosto obliczona. Należy również zwrócić uwagę na to pojemność silnika pojazdu, ponieważ wartość akcyzy jest z nią silnie związana. Tym samym kupując auto z silnikiem do 2000cm3, akcyza wynosi jedynie 3,1%. Jednakże decydując się na zakup pojazdu z dużo większym silnikiem czyli takim, którego pojemność jest wyższa niż wspomniane wyżej 2000cm3, akcyza wynosi wtedy aż 18,6%. 

Nawet mając na uwadze to, że trzeba taką daninę opłacić to zakup auta w USA jest naprawdę dobrą inwestycją, która zwróci się mimo tego że ponosi się dodatkowe koszty związane z daninami. Wiedzą już jak obliczyć akcyzę za samochód, łatwiejsze będzie przeanalizowanie swoich możliwości finansowych. Każdy kto chce być szczęśliwym posiadaczem wyjątkowego pojazdu, powinien skorzystać z pomocy przedsiębiorstw, które zajmują się tego typu usługami. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej przyjazne i daje ogromną oszczędność czasu dla kupującego, który nie musi osobiście lecieć do Stanów Zjednoczonych aby kupić pojazd swoich marzeń. Niezależnie od tego, jakie auto czy motocykl zostanie wybrany, pracownicy firmy postarają się wybrać egzemplarz w jak najlepszym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *