Opinia rzeczoznawcy samochodowego

Opinia rzeczoznawcy samochodowego

Sprowadzenie auta zza granicy może się wydawać ciekawym rozwiązaniem, ale nabywca musi się liczyć z dodatkowymi kosztami. Sama rejestracja i podatek PCC to nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze uwzględnić akcyzę za samochód. 

Samodzielna wycena auta

Przepisy prawne są niestety skomplikowane, dlatego czasami może być potrzebna opinia rzeczoznawcy samochodowego do akcyzy. Samodzielna wycena auta może być kwestionowana przez urzędy skarbowe, dlatego trzeba na to uważać. To ile wynosi akcyza za samochód jest uzależnione od wielu czynników. Należy pamiętać, żeby korzystać z usług sprawdzonego i renomowanego rzeczoznawcy, który od wielu lat działa na rynku. W ten sposób można oszacować realną wartość sprowadzanego auta. Chodzi przede wszystkim o to, żeby klient płacił podatek akcyzowy adekwatny do stanu auta. Jeżeli samochód jest nowy i nieuszkodzony to bardzo szybko można oszacować jego wartość. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku samochodów uszkodzonych oraz wyeksploatowanych. 

Wycena samochodu

To sprzedający decyduje o wycenie, a nabywca może się jedynie na nią zgodzić lub nie. Należy jednak pamiętać, że jest to mocno subiektywne, ponieważ ciężko jest zweryfikować taką rynkową wycenę. Zdarzają się sytuacje, że podana kwota odbiega od rzeczywistych cen. Trudno wycenić realne uszkodzenia, ponieważ z reguły nie widać ich na pierwszy rzut oka. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się import USA samochodów osobowych. Pojazdy z USA wyróżniają się przede wszystkim mocnym silnikiem oraz bogatym wyposażeniem. Rzeczoznawca może być także powołany przez urząd, który kwestionuje wycenę auta. W takiej sytuacji, jeżeli kwota wyceny okazała się zaniżona to koszty rzeczoznawcy są pokrywane przez właściciela samochodu. Właśnie dlatego w interesie nabywcy jest, żeby zapłacić dokładnie taką kwotę, jaka się w rzeczywistości należy. Wartość auta i pojemność silnika to czynniki, które także mają wpływ na wysokość akcyzy. Łatwo też wpaść w pułapkę, jeżeli samochód jest mocno uszkodzony. Na wycenę rzeczoznawcy warto zdecydować się od razu, gdy wiemy, że sytuacja jest sporna. 

Opinia rzeczoznawcy samochodowego

Na rynku działa wielu doświadczonych rzeczoznawców, którzy zajmują się kompleksową wyceną samochodów. Na koniec wydawany jest wiążący dokument, który musi zostać jeszcze potwierdzony przez urząd celny. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o wycenę samochodów. Dobry rzeczoznawca będzie umiał wycenić każdy samochód, nawet jeśli jest bardzo uszkodzony. Wiele osób kupuje także samochody na aukcjach, gdzie można nabyć nowoczesne auto w naprawdę bardzo niskiej cenie. Nie jest opłacalne jednak sprowadzanie zza oceanu nowych i nieuszkodzonych samochodów. Pojazdy sprowadzone zza granicy królują na polskich drogach. Czasami wystarczy odwiedzić warsztat samochodowy, żeby auto odzyskało dobry wygląd. Opłaty podatku akcyzowego trzeba koniecznie dokonać przed pierwszą rejestracją pojazdu w Polsce. Na wysokość akcyzy ma wpływ kilka czynników, dlatego zawsze warto dokładnie przemyśleć, czy opinia rzeczoznawcy będzie potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *